Europass önéletrajz
Az Europass önéletrajzot csak akkor válassza, ha külföldre pályázik és az EU-n belül!
Az Europasst az Európai Bizottság 2005-ben hozta létre, elsősorban azzal a céllal, hogy egységesebbé tegye az Európai Unióban a munkára történő jelentkezés dokumentumait, különös tekintettel a pályázó tudására, képesítéseire és kompetenciáira.
Az Európai Unió kiemelt figyelmet fordít mind a munkanélküliség csökkentésére, mind a mobilitás növelésére, és az Europass mint eszköz mindkét célkitűzéshez hozzájárul, hiszen segít önéletrajzot készíteni az EU bármely országában elfogadható módon.
A köztudatban az Europass egy bizonyos sablon önéletrajz-formátum. Azonban az Europass ennél több, egy olyan keretrendszer, amelynek legnagyobb előnye, hogy az adott országban megszerzett képesítést (legyen szó akár szakképesítésről, akár felsőfokú tanulmányokról) „le tudja fordítani” egy, az EU-tagállamok részéről egységesen elfogadott keretrendszerbe. Így tehát, bár minden országban különböznek az oktatásban megszerezhető képesítések, mégis összehasonlíthatóvá válik a munkaerő.
Az Europass név tehát egy teljes dokumentumcsaládot takar, amelynek bizonyos részeit maga a pályázó írja meg (önéletrajz, európai készségútlevél, nyelvi útlevél, motivációs levél), más részeit pedig intézmények állítják ki (oklevélmelléklet, bizonyítványkiegészítő, mobilitási igazolvány).
Ebben a cikkben főleg az Europass önéletrajzról lesz szó, de fontos, hogy a teljes dokumentumcsalád ismerete és használata adhat egy pluszt a jelentkezéshez. Különösen akkor érdemes a teljes portfóliónk elkészítése, ha más országban pályáznánk pozíciókra, vagy éppen olyan helyre jelentkezünk, ahol nem opcionális, hanem kötelező a formátum használata.
Az Europass önéletrajz szerkesztő
A honlapra érve lehetőségünk van felhőalapú tárhelyünket használva belépni (így biztosítva, hogy később is szerkeszthetjük a megkezdett önéletrajzunkat). De ha ezzel sem szeretnénk időt veszteni, akkor bármilyen előzetes regisztráció nélkül, egyből belekezdhetünk az Europass CV szerkesztésébe.
A felület egyértelmű, könnyen kezelhető, folyamatosan kapunk tippeket és javaslatokat, ha elakadnánk valamely tartalmi egységnél.
Az önéletrajz szerkesztésén túl ugyanez a felület ad lehetőséget az európai készségútlevél, a nyelvi útlevél és a motivációs levél elkészítésére is. Az európai készségútlevél egy, a dokumentumcsalád minden típusát összerendező fájlfeltöltő felület.
A nyelvi útlevélnél egyszerre tudunk önértékelést és államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványokat megjeleníteni. A motivációs levél pedig nemcsak a tagolásban segít, de konkrét, előre megírt szövegblokkokkal támogatja az elkészítést.
Kinek való az Europass önéletrajz?
Az Europass-statisztikák alapján leginkább a külföldre pályázó fiatalok, pályakezdők fordulnak ehhez a sablonhoz.
Az önéletrajz-készítő segíti a kitöltést, vezeti a pályázó kezét, és hasznos tippeket ad minden résznél, így azoknak, akiknek nincs nagy rutinjuk önéletrajz-készítésben, hasznos lehet.
Miért ne használjuk az Europass önéletrajzot?
1. Nehéz vele kitűnni a tömegből
Az előre megtervezett, sablonokat használó termékek nagy előnye egyben a nagy hátrányuk is. Hiszen a sablonok miatt gyorsan elkészíthető, egyszerű a kitöltés, de mivel egy olyan dokumentumról beszélünk, ami minket kell hogy képviseljen a munkáltató előtt, be kell látnunk, hogy az egyediség kulcs lehet.
Ha mindenki egyforma önéletrajzot használ, nehéz kitűnni. Könnyen beleolvadhatunk egy nagyobb tömegbe – ezzel nehezebbé téve, hogy a toborzási, kiválasztási szakemberek emlékezzenek ránk.
A legtöbb toborzási szakember ismeri az Europass portált, így azt is érezhetik, hogyha ezt a formátumot választjuk, nem töltöttünk túl sok időt a jelentkezéssel.
2. Formázási hátrányok
Annak, hogy mi csak az adatokat adjuk meg, és az Europass portál generálja magát az elkészült önéletrajzot, komoly formázási hátrányai lehetnek, így érdemes ezekre külön figyelmet fordítani. Például problémát jelenthet, ha rossz helyen jelenik meg a tördelés – a tanulmányainkról szóló blokk közepén kezdődik az új oldal.
3. A lényeg nehezen áttekinthető
Fontos hangsúlyozni, hogy nem csak az önéletrajz megjelenése számít, sokkal fontosabb és nagyobb figyelmet érdemel a tartalom. Az Europass önéletrajzot hazánkban nem szeretik a HR-esek, aminek az az oka, hogy nehezen tekinthető át benne a lényegi tartalom.
Ha az Europass kötelezően előírt, akkor természetesen ajánlott a használata. Ha azonban szabadon választhatunk, akkor nem érdemes választani a fenti érvek miatt.
Az ONELETRAJZSABLON.HU oldalon 12 díjmentesen használható egyedi önéletrajz sablont talál, melyeket néhány kattintással szinte bármilyen típusú önéletrajzzá tud alakítani.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Állás gyorsan
Önéletrajzfotó
Önéletrajz 2020
Önéletrajz jövője
Europass önéletrajz
Angol önéletrajz
Ingyenes önéletrajz készítők
Önéletrajztípus
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás-tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.