Állásinterjú tippek
10 tipp hogyan készüljön fel alaposan interjúra
Az interjúra való felkészüléssel gyakorlatra tesz szert, ami növelni fogja az önbizalmát. A színészek is ugyanezért érzik kényelmesen magukat a színpadon, mert gyakorolnak. Másrészről az állásinterjúra való felkészülés azt is bizonyítja a jövőbeli munkáltatójának, hogy önt igenis érdekli az állás.
Most nézzük a sikeres interjú néhány feltételét:
1. Készüljön fel a cégből
Használja az internetet, látogassa meg a cég weboldalát. Gondosan olvassa el az oldalon lévő információkat. A cégek büszkék a weboldalukra, és az interjúvezető személy nagyra fogja értékelni, ha ön időt szán arra, hogy elolvassa azt.
2. Kutasson ismerősök után
Derítse ki, van-e olyan ismerőse, vagy ismerősének ismerőse, aki az adott cégnél dolgozik. És akitől esetleg belső információkat is gyűjthet. A közösségi médiák (pl. LinkedIn, Facebook, Google+), alumnus-adatbázisok, szakmai társaságok segíthetnek az ismerősök felkutatásában. Ezt a lépést semmi esetre se hagyja ki!
3. Amit a munkáltató keres hasonítsa azzal, amit ön nyújtani tud
Kérem, vegye elő az álláspályázati kiírást, amire az önéletrajzát beadta, és aminek köszönhetően behívták az interjúra. Jegyezze le az álláskiírás és a saját feltételezései alapján, hogy a cég mit keres, és amit ön nyújtani tud (pl. szaktudás, készségek, hozzáállás, személyiségbeli tulajdonságok szempontjából).
Lehet, hogy nem felel meg minden egyes követelménynek, de ha pl. 70-80%-uknak igen, akkor megnyugodhat.
4. Alaposan gondolja át a válaszait az interjú kérdésekre
Az Állásinterjú haladóknak c. könyvben 14 témakörben összesen 150 állásinterjú kérdést és 250 választ talál.
A mintaválaszok arra valók, hogy ötleteket merítsen belőlük a saját legjobb válaszai megfogalmazásához. Szó sincs arról, hogy a válaszokat memorizálnia kellene, ez nyilván értelmetlen volna.
5. Készüljön fel idegen nyelven is
A külföldi érdekeltségű cégeknél gyakran előfordul, hogy az állásinterjú részben vagy teljesen idegen nyelven zajlik. Ezért fontos erre az esetre is felkészülni.
Az egyes munkakörökben más-más szintű nyelvtudást várnak el. Míg recepciósként inkább a nyelvi kommunikációs képességet nézik, vezetőknél már a beszélt nyelv minősége, pontossága és választékossága kerül előtérbe.
Közép- és felső vezetőknél a nyelvtudás az üzleti hatékonyság eszköze, előfordulhat, hogy tárgyalástechnikai és prezentációs készséget is vizsgálnak az adott idegen nyelven.
Állásinterjúra való angol nyelvű felkészüléshez itt talál segítséget: állásinterjú angolul.
6. Készüljön saját kérdésekkel
Nagyon sokan azt gondolják, hogy az interjúk egyoldalúak, és hogy az interjúvezető kezében van minden kártyalap. Ez azonban nem teljesen van így. Ön rendelkezik valamivel, amit ők akarnak, ez pedig a szaktudása, kompetenciái, hozzáállása, melyekből végső soron a cég profitálni fog.
Ha csak kevés kérdésre van lehetősége, és különösen, ha vezető beosztásra pályázott, akkor a következők valamelyikét mindenképpen ajánlom feltenni:
„Mik a sikerkritériumok a munkakörben?”
„Mit szeretnének látni, hallani, tapasztalni a próbaidő végén, fél vagy egy éven belül?”
„Hogyan fogják mérni a teljesítményemet?”
Az Állásinterjú haladóknak c. könyvben 35 saját interjúkérdés-ötletet talál, amik között olyanok is lehetnek, amelyekre nagyon fontos volna választ kapnia, de nem is gondolt arra, hogy megkérdezze.
7. Nézzen utána a hasonló munkakörökben elérhető fizetéseknek
Megteheti ismerősökön keresztül, vagy rákereshet az interneten. Ma már több forrásból is rendelkezésre állnak hozzáférhető adatok, ajánlom, hogy több helyről is gyűjtsön információt.
Itt talál egy összefoglaló írást a magyarországi fizetésekről.
8. Kérjen engedélyt ajánlótól
Az álláskeresési folyamat elején célszerű néhány korábbi munkatársat, esetleg felettesét megkérni arra, hogy adott esetben referenciaként szolgáljanak.
Ha csak akkor kér referenciát, amikor ténylegesen szüksége lesz rá, nincs még elkésve.
A lista egy-két referenciaszemély nevét, munkakörét és elérhetőségét tartalmazza.
9. Azonosítsa be az állásinterjú helyszínét
Nézze meg a vállalat címét, és gondolja át, mennyi idő alatt lehet oda eljutni. Ne feledjen ráhagyni pluszidőt a csúcsforgalom miatt.
10. Készítse össze, amit magával visz
Időben érdemes összekészíteni, amit magával visz, ezek a következők lehetnek:
- szakmai önéletrajzából két példányt
- referencialistát, amennyiben rendelkezik vele
- az álláskiírás egy másolatát
- a helyszín címét, a kontaktszemély nevét és telefonszámát
- a helyszínhez vezető útvonalat kinyomtatva, vagy térképet
- egy jegyzetfüzetet és egy tollat, hogy tudjon jegyzetelni
- egy listát a saját kérdéseivel
- határidőnaplót, mobiltelefont az esetleges következő időpont egyeztetéséhez
- komolyabb folyóiratot, hogy ha várni kell, legyen mit elővenni.
Az Állásinterjú haladóknak c. könyvben részletesen bemutatom, mit érdemes tenni az állásinterjúra való felkészülés jegyében az interjút megelőző egy héten, az interjú előtt egy nappal és az interjú előtt 15 perccel. A könyvben tippeket talál arra vonatkozóan is, hogyan érdemes viselkedni az első 5 percben.
A könyvben található egy önellenőrző teszt is, melynek segítségével megvizsgálhatja, hogy minden szempontból felkészült-e az interjúra.
Az Állásinterjú haladóknak c. könyv hiánypótló, ilyen terjedelmű szakkönyv a témában idáig nem jelent meg. Sok év interjúvezetési tapasztalatát foglaltam össze benne, mindvégig szem előtt tartva, hogy a könyv segítségére legyen mindazoknak, akik sikeres szakmai életutat szeretnének bejárni.
Jó szívvel ajánlom a könyvet önnek is!
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Állásinterjú ruha
Állásinterjú kérdések vezetőknek
Kompetencia alapú interjú
Rossz tulajdonságok állásinterjún
Liftbeszéd
Nehéz interjú kérdések és válaszok
Személyiség
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu-n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, vagy
ha váltani szeretne, megtalálja az új munkahelyet, vagy karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait.