Vállalati kultúra
A megfelelő állást keresi? Ismerje meg a vállalati kultúra feltérképezésének 6 lépését, amelyek segítenek önnek a legjobb döntést meghozni…
Mi a vállalati kultúra? Miért fontos minél többet tudni róla, amikor állásra pályázunk? Hogyan térképezhető fel? Ebben az írásban megismerheti a legfontosabb hat lépést ehhez.
Amikor a karriercéljának leginkább megfelelő következő munkahelyet keresi, két fő szempontot kell mindenekelőtt megvizsgálnia. Az egyik oldalon találhatóak a saját igényei, eddigi szakmai tapasztalatai és kompetenciái. Sokan leginkább csak ezek meghatározásáig jutnak el. Ahhoz viszont, hogy valóban megfelelő döntést tudjon hozni, érdemes a másik oldalt, vagyis leendő munkáltatóját is alaposabban megismerni. Ez az, amit már kevesebben tesznek meg munkahely- vagy karrierváltásuk során, pedig hatalmas előnye van. De hogy lásson neki?
Ahogyan a névjegykártyánk vagy közösségimédia-profilunk sokat elmond rólunk, úgy lehet tartalmas következtetéseket levonni egy cég kultúrájáról is. A cégkultúra persze elég megfoghatatlan fogalom. De hogyan ismerhetünk meg ezen keresztül egy céget?
A vállalati kultúra megmutatja többek között azt, hogy az adott vállalat hogyan becsüli meg (vagy nem) a munkavállalóit. Hogyan támogatják és kezelik az új ötletek vagy fejlesztések születését. Vannak-e a munkavállalókat támogató szolgáltatások és/vagy juttatások. Ösztönzik-e és hogyan a munkatársakat arra, hogy az ügyfeleiket minél hatékonyabban kiszolgálják? De a munka-magánélet arányának érzékeny témája is ide tartozik. Képet kapni ezekről azt jelenti, hogy a vállalat üzleti adatain túl bepillantást nyer a kulisszák mögé. Miért fontos ez önnek?
Mert a vállalat kultúrája erőteljes befolyással lehet az ön szakmai életútjára is. Tegyük fel, hogy az ön egyik fő karriercélja, hogy mielőbb vezetőként kamatoztassa a kompetenciáit. Ebből a szempontból egy olyan munkahely, ahol támogatják a szakmai előrelépést és talán még különféle fejlődési lehetőségekről is gondoskodnak, mindenképpen előnyösebb választás azokkal szemben, ahol elég merev ezzel kapcsolatban a vállalati felfogás.
Tehát, ahogy egy személyes kapcsolat esetében, úgy az ön és leendő munkahelye között is fontos a kialakuló összhang és a minél több egyezés a kialakuló viszony szempontjából. Mutatom, milyen lépéseken keresztül ismerheti meg az önt érdeklő vállalatot a legalaposabban.
1. Végezzen felmérést
Első és kihagyhatatlan lépés álláskeresőként, hogy felkeresi a potenciális új munkahely weboldalát. Sokat elárul a cégről az, ahogyan megjeleníti magát az online felületeken, és amit kommunikál magáról. Milyen küldetése van? Mik az elsődleges céljai? Hogyan kívánja elérni őket? Mit kommunikálnak a humán politikájukról, például a munka-magánélet egyensúlyáról, a szakmai fejlődés lehetőségeiről vagy a munkahelyi légkörről?
Azt is jegyezze fel, hogyha esetleg nem talál információt a vállalat kultúráját illetően. A lényeg, hogy gyűjtsön össze minden elérhető információt, majd végül részrehajlás nélkül, a pro és kontra adatokat egyaránt mérlegelve elemezzen.
2. Építsen kapcsolatokat
Egy következő hasznos forrás a jövőbeli munkahelyének feltérképezésére, ha kapcsolatot létesít ott dolgozó munkatársakkal (vagy olyanokkal, akik nemrég még ott dolgoztak). Nem ismer senkit közülük? Használja a LinkedIn szakmai felületét!
Válassza ki a cég egyik szimpatikusnak tűnő munkatársát, és írjon neki levelet: „Megpályáznék egy munkakört az önök cégénél, ezért érdeklődöm, hogy megosztaná-e velem az ottani tapasztalatait?” Mindenesetre tartsa szem előtt, hogy minden, amit kérdez vagy mond, az a leendő vezetőinek a tudomására juthat!
3. Tájékozódjon a legújabb hírekről
Érdemes a médiában rákeresni arra, hogy milyen hírek jelentek meg mostanában a potenciális új munkahelyéről. Vállalati fejlesztésekről vagy inkább korlátozó intézkedésekről tájékoztatnak az írások? Elbocsátásokról vagy inkább munkaerő-felvételről jelennek meg hírek?
Az ismert cégek vezetőivel szeretnek interjút készíteni az üzleti magazinok, a legértékesebb információkat szerintem ezekből lehet megszerezni. Eleve sok mindent megtudhat a vezetőről, akivel az interjút készítik. Az első számú vezetők gondolkodása rányomja a bélyegét az egész cégre. Szinte mindig szó van tervekről, és egy sor olyan dologról, amely jól jöhet önnek az állásinterjúkon.
4. Kérdezzen hatékonyan
És ha már az interjúknál tartunk, nagyon fontos arra is figyelnie, hogy ön hogyan kérdez. Legyen szó egy a LinkedIn-es érdeklődésről vagy az állásinterjúkról, amennyire lehetséges, kerülje az eldöntendő kérdéseket. Észre fogja venni, hogy ezek kevésbé hatékonyak. Használjon például az alábbiakhoz hasonló kérdéseket:
• Mi jellemzi önöknél a cégkultúrát?
• Milyen szabályok vonatkoznak az otthoni munkavégzésre?
• Hogyan érik el, hogy minél hatékonyabb legyen a home office?
• Mi jellemzi a legjobban teljesítőket a cégnél?
• Hogyan történnek a teljesítményérétkelések, visszajelzések önöknél?
Ha ügyesen kérdez, azt is fel tudja térképezni, hogy a vállalat által kommunikált és a gyakorlatban valóban megtett lépések mennyire vannak összhangban.
5. Ismerje meg a csapatdinamikát
Egy kis cégnél a vezetőség az egész szervezetet átható vállalati kultúrát építhet ki. Míg ugyanez a nagyobb vállalatoknál főképp az egyes szervezeti egységeken belüli mikrokörnyezetben valósítható meg. Amikor már világos ön előtt, hogy melyik csapat tagja is lesz pontosan, tájékozódjon a leendő csapata vezetőjétől közvetlenül.
A lényeg, hogy ismerje meg minél közelebbről, hogy milyen hangulat és milyen munkahelyi környezet vár önre. Ha teheti, és a kiválasztási folyamata is olyan szakaszban van már, töltsön el egy kis időt, akár egy napot, a leendő munkatársaival. Csatlakozzon hozzájuk egy megbeszélés vagy egy ötletelés erejéig. Vagy egyszerűen csak kérjen lehetőséget arra, hogy pár órát együtt töltsön velük.
6. Mélyítse az önismeretét
Amikor minden elérhető információt megszerzett a potenciális új munkahelyéről, jön a kiértékelés. Az önismerete szükséges ahhoz, hogy összehasonlítsa saját igényeit és elvárásait azzal, amit látott, hallott vagy olvasott leendő munkahelyéről. Majd ezek alapján tudja a legmegfelelőbb döntést meghozni. Egy jó tanács: legyen őszinte magához!
Mi motiválja önt? Milyen munkakörnyezet felelne meg önnek? Miben szeretne szakmailag fejlődni? Mi az ön számára elfogadható munka-magánélet arány? Megvan mindez ebben az új munkalehetőségben?
Saját legfőbb érdeke, hogy őszintén felvázolja karriercéljait és, hogy hogyan tud szakmailag a leghatékonyabb lenni. Ehhez ön látja a legjobban azt is, hogy milyen vállalati kultúrát tud elképzelni. A két oldalt összevetve tárul fel ön előtt, hogy ez a munkahely valóban illeszkedni tud-e az ön szakmai céljaihoz.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Állás nélkül 40 felett?
Vezetői önéletrajz
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom. Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében: www.vezetofejlesztes.hu
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában: szakmaioneletrajz.hu
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben: allasinterjutechnika.hu
ha váltani szeretne, megtalálja az új munkahelyet, vagy karrierirányt: karriervaltas.hu, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait.