Önéletrajz jövője
Nem könnyű a dolgunk, ha a jövőbe próbálunk bepillantást nyerni, és meg akarjuk jósolni, hogy bizonyos önéletrajztrendek milyen irányt vesznek majd a távoli (vagy nem is annyira távoli) jövőben.
A toborzás és kiválasztás esetében az sem egyszerűsíti meg a jóslatainkat, hogy egy olyan szakmáról beszélünk, amelynek emberek a főszereplői, így sem teljes objektivitást, sem teljesen egyező álláspontokat nem találhatunk.
A jelenleg erősödni látszó CV-trendek alapján – számos szakértő véleményét vizsgálva – azonban vannak olyan egyértelmű jelek, amelyek jó tippeket adhatnak arról, hogy az önéletrajz jövője hogyan fog alakulni.
Az önéletrajz az első lépés bármely állás megpályázásakor. Ez az az névjegy, amelyet elsőként eljuttatunk a munkáltatóhoz. Bízva abban, hogy abba az egy-két oldalba sikerült belesűrítenünk szakmai eredményeinket és a bennünk rejlő lehetőségeket. És eléggé érdekessé tettük magunkat ahhoz, hogy lehetőségünk legyen hosszabban elbeszélgetni a munkáltatót képviselő vezetőkkel, kiválasztási szakértőkkel.
Az első önéletrajz megjelenését a legendák Leonardo da Vincihez kötik, és ha visszatekintünk az elmúlt néhány száz évre, azt láthatjuk, hogy az önéletrajz számos változáson ment keresztül. A mai munkavállalók jelentős része még küldött be postán vagy faxon önéletrajzot, a mostani fiatalok pedig feltehetőleg nem fogják még kinyomtatni se az általuk készített CV-ket.
Eltűnnek-e a CV-k a jövőben?
Az önéletrajz jövőjéről gondolkodók körében gyakran felmerül a kérdés, vajon eljön-e majd az az idő, amikor teljesen eltűnnek a CV-k? A legtöbb szakember és szakportál válasza erre a kérdésre határozott nem.
Elég nagy az egyetértés abban, hogy a CV mint első lépés egy állás felé, megmarad. Inkább beszélhetünk evolúcióról, mint eltűnésről, hiszen a funkció megmarad, a legjelentősebb változás várhatóan a formátumban és a belső tartalomban lesz.
Google-önéletrajz
A mai, erősen digitális korban talán nem váratlan a jóslat, hogy az önéletrajzok jövője is egyre inkább az online, digitalizált formátumok felé mutat. A toborzó, kiválasztó folyamatokban például egyre nagyobb jelentőséget kap az ún. Google-önéletrajz, ami nem más, mint a digitális lábnyomunk. A legtöbb szakember első dolga ugyanis, hogy egy jó önéletrajz kiszemelése után az adott jelöltet felkutassa a közösségi média felületein.
Ezek a különböző portálok lehetőséget adnak arra, hogy a jelölt megmutassa magát, és ezáltal segíthetnek a kiválasztásért felelős szakembereknek eldönteni, hogy mennyire tudnak majd beilleszkedni a szervezetbe.
Magyarországon leginkább a Facebook és a LinkedIn használt a közösségi médiafelületek közül, bár külföldön a Twitter is jelentős népszerűségnek örvend, a magyar munkavállalók és munkáltatók nem használják kifejezetten.
LinkedIn a CV jövője?
A közösségi média és a professzionális élet jelentős találkozása a LinkedIn, amely a világ legnagyobb üzleti közösségi hálózata. A felhasználói profiloldal gyakorlatilag olyan, mint egy önéletrajz, ahol megjeleníthetjük tanulmányainkat, munkatapasztalatunkat és készségeinket is.
A felület nagy előnye, hogy többféle, valós idejű interakcióra ad lehetőséget, így például volt munkatársaink, vezetőink és beosztottaink formálhatnak rólunk ajánlást, igazolhatják elsajátított kompetenciáinkat. A felület kommunikációs csatornaként is szolgálhat, lehetőséget ad üzenetek küldésére, kapcsolattartásra is.
A LinkedIn folyamatosan egyre nagyobb teret kap a kiválasztási folyamatokban. Professzionális eszköztárával magánemberként nyomon követhetjük, hogy kik találták meg az oldalunkat, milyen nekünk való álláshirdetések jelennek meg a piacon, és azoknak milyen mértékben felelünk meg a konkurenciával szemben.
Kiválasztási szakemberként pedig lehetőségünk nyílik potenciális jelöltek felkutatására, álláshirdetések megosztására, kapcsolatfelvételre. A jelenlegi trendek alapján úgy tűnik, bármi legyen is az önéletrajzok jövője, a LinkedInnek és más, felhőalapú üzleti közösségi oldalaknak jelentős szerepe lesz majd benne.
Szakemberek szerint azonban a LinkedIn nem veszi át az önéletrajz szerepét. Mégpedig azért nem, mert a LinkedInen többnyire csak általános információkat adunk meg magunkról. Egy igazán jó önéletrajz pedig az álláskiírásra van szabva, amit a LinkedInen – nyilvánvaló okokból – nem tudunk megtenni.
A CV jövője lehet a munkáltatói jelentkezési felület is
Az önéletrajzok jövőjének vizsgálatakor a munkáltatói jelentkezési felületekről is említést kell tennünk. Sok, elsősorban multinacionális vállalat üzemeltet saját „karrier”-oldalt, amely a cég kiválasztási folyamatainak automatizálására hivatott rendszert jelent.
A jelölt itt tud jelentkezni a cég állásaira. Saját profilt kell létrehoznia, amelyben gyakorlatilag – egy önéletrajzhoz hasonlóan – adatokat ad meg. Ezek a portálok továbblépnek a kiválasztás első, önéletrajzos körén.
Gyakran tesztelik a pályázót, vagy éppen videóinterjút készítenek – továbbra is teljesen automatizáltan, anélkül hogy ülne a munkáltatói oldalon egy szakember.
Infografikus CV
A tartalom szempontjából fontos megjegyeznünk a vizualitás irányába történő elmozdulást.
Az önéletrajz készítés során vannak, akik szeretnek elrugaszkodni a megszokott formátumoktól, különösen jellemző ez kreatív területre jelentkező pályázókra. A sörösüvegeken és óriásplakátokon történő megjelenéstől kezdve egészen a Google hirdetőfelületéig rengeteg példát találunk – amelyek persze bizonyos körülmények között hozhatnak nem várt eredményeket, de azért alapvetően a legtöbb szakember ezek ellen foglal állást.
A különböző rendkívüli formátumok közül azonban van olyan, amely említést érdemel. Az egyik az infografikus önéletrajz, amely egy erősen vizuális, a szövegen túl illusztrációkat, képeket is alkalmazó formátum.
A dokumentum egésze egy adott dizájn szerint jelenik meg, és elsősorban nyers adatok közlésére alkalmas. Az infografikus CV remek kiegészítője lehet egy pályázati anyagnak, de önmagában nem feltétlenül állja meg a helyét.
Videó-önéletrajz
Sokak fűztek komoly reményeket a videó-CV-k elterjedéséhez, azonban a videó-önéletrajz ellen elég sok érvet össze tudunk állítani. Többek között az informativitás hiányát, a minőséggel járó kockázatokat és a ráfordítandó erőforrások meg nem térülését.
A videó-önéletrajz szintén remek kiegészítője lehet egy pályázati anyagnak, de egyelőre a szakemberek erről sem gondját, hogy ez jelentené az önéletrajz jövőjét.
AI-önéletrajz
Az automatizmust említve elérkezünk a jövőkutatások egyik legizgalmasabb, legfelkapottabb témájához, a mesterséges intelligenciához (Artifical Intelligence = AI). Minél komolyabb és lenyűgözőbb fejlődéseket érnek el ezeken a területeken, annál ijesztőbbé válhat számunkra, hogy egy nap, a talán nem is annyira távoli jövőben, munkáink egy részét átveszik majd a gépek.
A toborzás és kiválasztás területén ez a folyamat valamennyire már meg is kezdődött. Számos cég használ ATS szoftvereket (ATS = Applicant Tracking System, azaz jelölt nyomon követő rendszer), melyek különböző algoritmusok alapján szűrik meg a különböző pozíciókra beküldött számtalan önéletrajzot.
Szerencsére számos cikk foglalkozik azzal, hogy milyen formai és tartalmi kritériumokkal kell önéletrajzunknak rendelkeznie ahhoz, hogy ezen az első, automatizált akadályon átjuthassunk.
A jövőben célszerű törekedni az átlátható, letisztult önéletrajzra, amelyben egy automatizált kereső is el tud igazodni. Nem utolsósorban, érdemes olyan kulcsszavakkal dolgozni, amelyek megjelennek az álláshirdetésben is.
Önéletrajzhonlap
Terjed a linkek használata az önéletrajzokban, amelyekkel személyes honlapunkhoz, blogunkhoz, publikációinkhoz vezethetjük az érdeklődő szakembereket.
Az önéletrajzhonlapok gyakorlatilag teljes portálként, menükkel, dinamikus elemekkel és interaktivitással üzemelhetnek. A honlaphoz érkeztető aloldalak készíthetők, melyeken az álláspályázati kiírásokhoz illeszkedő tartalmak helyezhetők el.
A CV honlap összeköthető analitikával, ami lehetővé teszi, hogy figyelemmel kísérjük önéletrajzunk látogatóit.
Egy önéletrajz-weboldal megtervezése, lefejlesztése és üzemeltetése azonban kifejezetten idő- és pénzigényes művelet lehet, de elkészítésével új kompetenciára tehetünk szert.
A CV jövőjéről nem könnyű megállapításokat tenni, de abban biztosak lehetünk, hogy egy alaposan előkészített, pozícióra szabott, eredményeinket és az egyediségünket bemutató önéletrajzra még egy ideig szükségünk lesz az álláskereséshez.
Tudjon meg többet az önéletrajzírásról a Szakmai önéletrajz haladóknak c. könyvből.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Hogyan beszéljen az állásinterjún arról, hogy a Covid miatt bocsátották el?
Vállalati kultúra
Videó állásinterjú
Telefoninterjú tippek
Telefonos előszűrés
Hagyományos önéletrajz
Állás gyorsan
5 állásinterjúvezető típus
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu-n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, vagy
ha váltani szeretne, megtalálja az új munkahelyet, vagy karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait.