Hogyan írjon önéletrajzot 2020-ban?
Ez egy összefoglaló írás arról, hogy milyen a professzionális önéletrajz 2020-ban.
Önnek szól, ha jó ideje nem pályázott állásra, és most szeretne versenyképes CV-t készíteni, amiben megmutathatja az eredményeit és egyediségét. Amivel végső soron kitűnhet az álláspályázók közül, és jó eséllyel behívják állásinterjúra ahhoz a céghez, ahol ön is szívesen dolgozna.
Mennyit változott az önéletrajzírás az elmúlt 10 év alatt?
Az állásportálok és néhány blogíró szerint semmit. Ugyanazt tanítják az álláspályázóknak ma, mint 10+ évvel ezelőtt. Csak meg kell nézni néhány letölthető önéletrajzmintát vagy sablont, tartalmilag mit sem változtak az évek alatt.
Legalább tíz évvel vagyunk lemaradva a fejlettebb országokhoz képest az önéletrajzírás terén. Azért írtam meg a Szakmai önéletrajz haladóknak című könyvem, mert állásinterjú-vezetőként egy kaptafára készült hagyományos önéletrajzokkal és unalmas motivációs levelekkel találkoztam.
Az állásportálok által javasolt CV-k mind a mai napig többnyire a Munkahelyekkel kezdődnek, amit helyenként megelőz egy Személyi adatok bekezdés. De nem ritka az sem, ahol Végzettséggel indul az önéletrajz.
Az egyik leglátogatottabb állásportál azért javasolja a postai címet az önéletrajzban feltüntetni, hogy a „munkáltató döntését legyen hova postázni”. Találkozhatunk olyan önéletrajzsablonnal is, amiben a gépírástudás a nyelvi és számítástechnikai ismeretek mellett kulcskészség.
Mi ezzel a baj?
Nyilvánvaló, hogy ezek felett eljárt az idő. Nem ezek jelentik ugyanis az igazán értékes információkat a CV legelején. Azt pedig józan ésszel is beláthatjuk, hogyha egy CV áttekintésére csak egy-két perc jut, akkor a kiválasztást végző személy figyelmét nem mindegy, hogy mire irányítjuk.
Az állásportálok és néhány blogíró által ajánlott hagyományos önéletrajz nem tartalmaz számos olyan kulcsfontosságú tartalmi elemet, amivel igazán kitűnhetünk az álláspályázók közül. Például a karriercéljainkat, eredményeinket és azokat a kompetenciákat, amelyekkel azokat elértük.
Miért nem zárkóztak fel az állásportálok a külföldi trendekhez?
Csak tippelni tudok: nem áll érdekükben. Lássuk át a helyzetet: az állásportálok álláshirdetési felületet adnak el munkáltatóknak. Akik azért „fizetnek”, hogy minél több álláspályázó jelentkezzen a meghirdetett pozícióikra.
Az állásportáloknak tehát az álláskeresők figyelmére van szüksége. Ezt úgy érik el, hogy ontják a cikkeket, amit – a nagy mennyiség miatt – a Google első oldalakon értékel a keresőben. Az álláskeresők többsége, talán ön is, ezen írások alapján készíti el a CV-jét.
Az állásportáloknak vajon mennyire fűződik érdekük ahhoz, hogy ön egy versenyképes CV-vel gyorsan elhelyezkedjen? Ha gyorsan elhelyezkedik, akkor nem fog pályázgatni. Ha pedig kevés álláspályázat érkezik a munkaadókhoz, akkor nem fognak horribilis pénzeket fizetni a hirdetésekért. Elnézést, ha rosszul látom a dolgot…
Új tartalmi elemek az önéletrajzban
A nemzetközi versenyszférában hosszú évekkel ezelőtt megjelentek olyan új elemek az önéletrajzban, amik nálunk még mindig újdonságnak számítanak a gyakorlatban. Nézzünk néhány példát:
Ma már a CV-t nem a személyes adatainkkal kezdjük, ami az életkorunktól kezdve a családi állapotunkon keresztül a postai címünkig terjed. Hanem csak a kapcsolatfelvétel céljából szükséges adatokat adjuk meg.
Új CV-elem például a karriercél és a profil. Az előbbiben azt fogalmazzuk meg, hogy milyen munkakört szeretnénk betölteni. Az utóbbiban pedig összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a szakmai hátterünkről, lehetőleg számszerűsítve. Ezzel már a CV elején világossá tesszük, hova tartunk, és milyen tapasztalattal jövünk.
Ami talán mindennél fontosabb, hogy megmutassuk a teljesítményünket. Ezt eredményközpontú önéletrajzzal tehetjük meg, amelyben kompetenciabeli erősségeinkkel megtámogatva mutatjuk be a releváns főbb eredményeinket.
A feladataink egyre kevésbé érdekesek a HR-eseknek, mivel jól ismerik a különböző munkakörök tipikus feladatait. Számukra az az izgalmas, amit letettünk az asztalra. Az érdekli őket, hogy ki tudjuk-e termelni az alkalmazásunk költségeit, ill. annak a többszörösét.
Az ábra bal oldalán láthatja az önéletrajz azon elemeit, melyeket az állásportálok önéletrajzmintái és az internetes blogírók javasolnak. A jobb oldalon pedig azokat, melyek túlmutatnak ezen az „eddig így csináltuk” sémán.
Az „eddig így csináltuk” típusú önéletrajz szerkezetéből pontosan az hiányzik, ami a HR-esek figyelmét igazán felkeltené. Azaz:
- az ön célja,
- profilja,
- a megpályázott munkakör szempontjából releváns eredményei
- és a kompetenciabeli erősségei, melyekkel az eredményeit elérte.
Sajnos ezek ma a legtöbb CV-ből hiányoznak. Talán nem véletlenül, hiszen a legtöbb letölthető CV-minta és önéletrajz sablon, amelyekkel az álláskeresők találkoznak, ezeket nem tartalmazzák.
A Szakmai önéletrajz haladóknak könyvben részletesen bemutatom az önéletrajz új tartalmi elemeit. A könyv számos olyan információt közöl, melyeket nem talál meg az interneten (pl. teljesítménymutatók, általános és vezetői kompetenciák kifejtése, üzleties szóhasználat a CV-ben).
Miről szóljon a motivációs levél?
A motivációs levéllel kapcsolatban sajnos az rögzült a köztudatban, hogy az alkalmasságunk bizonyítására való.
A motivációs levél, mint a nevében is benne van, arra szolgál elsősorban, hogy a motivációnkat fogalmazzuk meg. A legtöbb önéletrajzból, pont ez az, a lényeg, ami kimarad.
Visszatérő kérdés, hogy kell-e motivációs levelet csatolni a CV-hez. Csatolni pdf-ben akkor kell, ha erre kifejezetten kérik, egyébként megteszi egy motivációs e-mail.
Motivációs levele elkészítéséhez tippeket Amit a motivációs levélről tudni kell írásomban talál.
Mi van, ha nem felel meg az álláspályázati kiírás minden követelményének?
Most beszéljünk arról, hogy mi a teendő akkor, ha nem felel meg mindazoknak a követelményeknek, amelyek a megpályázni kívánt állás leírásában találhatók.
Nagyobb ívű váltások esetén ez gyakori. De nyugodjon meg, a pályázók többsége nem felel meg minden követelménynek, ettől még bátran megpályázzák az állást.
Az álláspályázati kiírások általában 10-15 kompetenciát tartalmaznak. És lehet, hogy ön nem felel meg minden egyes követelménynek, de ha pl. 70-80%-uknak igen, akkor azt javaslom, próbálkozzon, és jelentkezzen az állásra.
Például: grafikai tervezői munkát szeretne online marketingügynökségnél. Lehet, hogy érdekelni fogja a munkaadót az, hogy kézzel is jól tud rajzolni, karikatúrakészítésből diplomázott, és van nyomdaipari tapasztalata.
Lehet, hogy van olyan ügyfelük, aki egyedi honlapot készíttetne, és éppen jól jönne valaki, aki kézzel is profi módon rajzol. Ez esetben azt mondják majd, hú, ennek az embernek van egy extra készsége, amit felhasználhatunk, és nem ragadnak le ott, hogy nincs ügynökségi tapasztalata.
Ha van a fentihez hasonló égető kérdése, jelentkezzen a 20 perces díjmentes karrierkonzultációra.
Egyedi önéletrajz
Egyedi önéletrajzon nem kizárólag a kreatív kinézetet értem, hanem például azt, hogy archetipikus tulajdonságaink bemutatásával fejezzük ki magunkat oly módon, hogy könnyen megjegyezhetők legyünk.
Az utóbbi években a kreativitás terén volt talán a leglátványosabb a fejlődés az önéletrajzírásban. Az önéletrajzportálok a hagyományos CV-t ugyanis kreatív elemekkel modernizálták.
A kreatív önéletrajz egyik fajtája az infografikus CV, ami általában nagyon tetszetős, a designnal azonban legyünk visszafogottak, különösen ha nagyobb céghez pályázunk. Ne feledjük, hogy az automatizált kiválasztásban a grafikus önéletrajzokat az algoritmus nem tudja értelmezni.
Az ONELETRAJZSABLON.HU ingyenes önéletrajz generátor 12 egyedi önéletrajzsablont ajánl, melyek színe és szerkezete változtatható. Találja meg az önnek tetszőt, és könnyítse meg az önéletrajzírást sablonhasználattal. Ily módon az ajánlott önéletrajztípusok bármelyike könnyen elkészíthető.
Bérigény megadása önéletrajzban
Már a CV-írás során felmerülhet a bérigény kérdése. Előfordulhat ugyanis, hogy fizetési igényt kérnek az álláspályázati kiírásban, ami szűrőfeltételként szolgál.
A béralkuval kapcsolatban hozzám intézett kérdések általában két témára fókuszálnak: mennyit kérhetek, és hogyan tegyem? Ehhez találhat támpontokat a két cikkben:
Fizetések Magyarországon: ez egy átfogó cikk a különböző iparágak, cégek fizetéseiről, netes források alapján. Érdemes tájékozódni ismerősökön és közösségi médián keresztül is.
Bértárgyalás állásinterjún: sok információt talál arról, hogyan készüljön fel alaposan a bértárgyalásra. Jó tárgyalási stratégiával, értékben akár 10-20%-kal többet kaphat, mint a munkaadó indító ajánlata.
Önéletrajz ellenőrzés
Ha elkészítette a CV-jét, akkor ellenőrizheti az önéletrajz ellenőrző lista segítségével.
Alapvetően az önálló önéletrajzírás híve vagyok. Hiszek abban, hogy mindaz az energia, amit a CV-írásba fektetünk, később megtérül. Ugyanakkor azt is tudom, milyen jó az az érzés, amikor valakinek megmutathatjuk, amit írtunk, és visszajelzést kapunk. Karrierszolgáltatásaimmal örömmel állok a rendelkezésére, amennyiben visszajelzésre van szüksége.
Az Önéletrajz 2020 infografika egy teljes képet ad önnek arról, hogyan írjon önéletrajzot 2020-ban.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Eredményközpontú szakmai önéletrajz
Önéletrajz önellenőrző lista
Jó önéletrajz
Személyiség
Vezetői önéletrajz
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás-tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.