Amit a motivációs levélről tudni kell
Mire szolgál a motivációs levél?
A motivációs levél, mint a nevében is benne van, arra szolgál, hogy megfogalmazzuk, mi motivál bennünket az állás megpályázására. És éppen ez az, a lényeg, ami gyakran hiányzik belőle.
Az álláspályázók hajlamosak arra helyezni a hangsúlyt, hogy miért gondolják magukat alkalmasnak a megpályázott munkakörre. Persze, ez is része lehet a motivációs levélnek. Ha azonban az önéletrajzát megfelelő módon hangolja össze a pályázati kiírással, akkor az abból világosan látszik az alkalmassága.
A motivációs levélben a motivációjára érdemes irányítani a figyelmet!
MIÉRT ÉRDEKLI A CÉGEKET AZ ÖN MOTIVÁCIÓJA?
Gondoljon bele. Ha ön motivált, az olyan érzéssel tölti majd el, mintha szárnya nőtt volna. De nemcsak a személyes jólléte nő, hanem a teljesítménye is.
A cégeknek pedig pontosan erre van szükségük, az ön kiváló teljesítményére.
Azért érdekli a cégeket az ön motivációja, mert következtetni tudnak belőle arra, hogy az ön személyes indíttatása összhangban van-e a szervezet céljaival. Számíthatnak-e arra, hogy szívvel-lélekkel végzi majd a munkáját? Invesztál-e érzelmileg a cégbe?
Azért nem szeretem elolvasni a motivációs leveleket, mert hosszúak, sablonosak és nem arról szólnak, amiről kellene.
Nemcsak azért érdemes jól megírni a motivációs levelet, hogy felkeltse vele a HR-es figyelmét, hanem mert a motivációs levél egy jó kiindulási alap ahhoz, hogy összehangolódjon a leendő munkaadóval.
Minél világosabban fogalmazza meg a motivációját, annál nagyobb eséllyel vonz magához olyan munkát, ahol kölcsönösen egymásra találnak a munkaadóval, és amiben jól érzi majd magát.
4 TIPP MOTIVÁCIÓS LEVELE ELKÉSZÍTÉSÉHEZ
A motivációs levél az alábbi rövid bekezdésekből álljon:
- lendületes indítás,
- a tényleges motivációjának megfogalmazása,
- hozzáadott értéke és
- kapcsolatfelvételre való kezdeményező utalás
1. INDÍTSA A MOTIVÁCIÓS LEVELET LENDÜLETESEN!
Utalhat egy hírre, amit a közelmúltban olvasott a céggel kapcsolatban. Indíthat személyes ajánlással, idézhet vagy gratulálhat a cég eredményeihez. Ha ki szeretne tűnni a pályázók tömegéből, kerülje a sablonos kezdést, mint például: „Válaszul az önök hirdetésére a … internetes oldalon, csatoltan küldöm önnek a szakmai önéletrajzom.” Kezdjen tehát másképp, és gyorsan térjen a tárgyra.
2. FOGALMAZZA MEG A TÉNYLEGES MOTIVÁCIÓJÁT!
Ha úgy érzi, hogy nehéz erre a kérdésre válaszolnia, akkor javaslom, hogy olvassa el a Szakmai önéletrajz haladóknak c. könyvet, amiben végigvezetem azon az önismereti folyamaton, ami után képes lesz figyelemfelkeltően és hitelesen megfogalmazni a motivációját.
3. HOZZÁADOTT ÉRTÉKE BEMUTATÁSÁVAL KÜLÖNBÖZTESSE MEG MAGÁT A TÖBBI PÁLYÁZÓTÓL!
Mit tehet? Egyrészről bemutatja, hogyan felel meg az összes követelménynek. Persze az a legjobb, ha mindez már az önéletrajzából kiderül. Ezen túl pedig azt, hogy milyen módon tud valami mást hozzáadni az álláshoz és a céghez – talán valami olyasmit, amire a vállalat korábban nem is gondolt, vagy nem várt el.
Az alapkövetelményekkel valószínűleg minden interjúra behívott jelentkező rendelkezni fog, így gyakran könnyebb kiválni a riválisok közül azzal, ha a munkáltatónak felmutatja mindazokat a pluszokat, amelyeket ön nyújtani tud.
A legnagyobb erőfeszítései ellenére is, amikor a munkaadó a levele végére ér, nem valószínű, hogy sürgető vágy ébred benne arra, hogy azonnal felhívja önt.
Lehet, hogy más tennivalói vannak, és nem fog minden mást félretenni és a telefonért nyúlni csak azért, mert ön elküldött neki e-mailben egy levelet – még akkor sem, ha egyébként érdekli az ön ajánlata.
Ezért általában önnek érdemes kezdeményeznie a párbeszédet, amire utalhat az utolsó mondatban, például így:
„Nagyon örülnék, ha fogadni tudnának egy személyes megbeszélés céljából. Kérem, engedje meg, hogy a jövő héten telefonon megkeressem önt az időpont egyeztetése végett.”
4. MOTIVÁCIÓS LEVÉL LEGUTOLSÓ MONDATA?
Én szeretem, amikor valaki „köszönöm”-mel zárja a levelét. Nem szükséges, de egy pozitív és tiszta kicsengést ad a levélnek.
„Köszönöm, hogy időt szánt a levelemre.” „Köszönöm a figyelmét!”
Motivációs levele elkészítéséhez ajánlom önnek az ONELETRAJZSABLON.HU -t!
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Eredményközpontú szakmai önéletrajz
Önéletrajz önellenőrző lista
Jó önéletrajz
Személyiség
Vezetői önéletrajz
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás-tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.