Eredményközpontú és egyedi szakmai önéletrajz
Szeretne kitűnni az álláspályázók közül?
Ha igen, amire szüksége lesz az egy eredményközpontú szakmai önéletrajz!
A cégek olyan munkatársat keresnek, aki képes a többszörösét kitermelni annak, amibe kerül, vagy képes ugyanennyi költséget megtakarítani. Az ön jövőbeli teljesítménye, azazhogy milyen hasznot teremt a leendő munkaadónak, nagyban jelezhető a múltbeli eredményeiből.
Ha a szakmai önéletrajza alapján nem látszanak a releváns eredményei, és sablonos, átlagos vagy idejétmúlt az önéletrajza, esélye sincs bejutni az állásinterjúra.
Mi a megoldás? Eredményközpontú szakmai önéletrajz!
Nézzük miként:
Mutassa be a releváns eredményeit és lehetőleg számszerűsítve
Biztosan ismeri a klasszikus példát: „20%-kal növeltem az árbevételt.” Csakhogy mi a helyzet akkor, ha nem tudja, mi számít igazán eredménynek?
Vagy úgy érzi, önnek nincsenek eredményei, vagy nem lehet azokat számszerűsíteni. Megnyugtatom, nincs egyedül, ez másoknak is gondot okoz. Nem véletlenül az eredmények bemutatása a szakmai önéletrajzok egyik leggyengébb pontja. Éppen ebből kovácsolhat magának lehetőséget arra, hogy kitűnjön.
A munkája eredményét nem az határozza meg, hogy hány órát tesz bele, hanem azok az eredmények, amelyeket kivesz belőle!
Két hasonló kvalitású pályázó közül nagy valószínűséggel azt választják ki, aki jobb teljesítményt fog nyújtani. Mi alapján feltételezik, hogy ki milyen teljesítményt nyújt majd a jövőben? Általában a múltbeli eredményei alapján.
Különösen fontos tehát, hogy összegyűjtse az eredményeit, annyit, amennyit csak tud, minden egyes munkaköréből. Így később lesz miből válogatnia, amikor az önéletrajzát írja, vagy az interjúra készül.
A szakmai önéletrajzoknak az esetek többségében az eredmények bemutatása a leggyengébb pontja, és az állásinterjúkon is ez okozza a legnagyobb nehézséget. Ha erre jól felkészül, garantáltan versenyelőnyre tesz szert. Ebben szeretnék most önnek segíteni.
Az eredményeket konkrétan kell bemutatni, ami azt jelenti, hogy pontosan meg kell határozni a feladat, tevékenység kimenetét ahelyett, hogy egyszerűen csak annyit ír, hogy: „Csökkentettük a selejtek számát”, „Határidőre és pontosan oldottam meg a feladatokat”, „Kimagasló eredményeket értem el az értékesítésben”, „Jó vezetőnek tartom magam”.
Az eredményeket többféleképpen lehet kifejteni
Nézzünk erre is néhány példát:
- abszolút értékben (pl. forintban, százalékban, darabszámban, időben),
- fajlagosan (pl. egy főre jutó árbevétel, önköltség, termékmennyiség),
- célelérési arányszámmal (pl. terv/tény eltérés, változás a bázishoz képest), vagy
- megoszlással (pl. piacrészesedés, korösszetétel).
Vannak olyan munkakörök, ahol nehezebb számszerűsíteni az eredményeket. Ezekben az esetekben szövegesen fogalmazzuk meg, amit kiemelésre érdemesnek tartunk. Használhatjuk például az alábbi kifejezéseket:
- „az elvárásoknak megfeleltem”,
- „az elvárásokhoz képest túlteljesítettem”,
- „felettesemtől/ügyféltől azt a visszajelzést kaptam, hogy…”,
- „a dolgozói/vevői elégedettségi felmérés szerint”.
Önértékelést is megfogalmazhat, pl. „precíznek tartom magam”, „stratégiai gondolkodású vezető vagyok”. Ezt azonban igyekezzen az önéletrajzában alátámasztani. Például ha igazán precíz, akkor ez már ránézésre derüljön ki az önéletrajza tördeléséből, azáltal, hogy az egyes bekezdések következetesen nagy- vagy kisbetűvel kezdődnek stb.
Amennyiben stratégiai gondolkodású, akkor például stratégiai mutatószámokon keresztül mutassa be az eredményeit, vagy fogalmazzon meg röviden egy olyan stratégiát, amit alkalmazott.
Könyvemben 50 teljesítménymutatót talál, melyek segítenek emlékezni az eredményeire. Ezenkívül egy sor példát arra, hogyan tudja konkrétan, azaz számszerűsítve megfogalmazni azokat. És igen, van, amikor az eredményeink nehezen számszerűsíthetők, de ezek korrekt bemutatásához is talál segítséget a könyvben.
Szakmai önéletrajza egyediségét kidomboríthatja haladó önéletrajz-írási technikákkal
Könyvemben olyanokat ajánlok, melyekkel nem találkozhatott eddig az interneten. Például:
- 16 általános és 18 vezetői készség kifejtését, mely abban segíti, hogy az olyan közhelyszerű kifejezéseket, mint „proaktív vagyok”, „jó problémamegoldó vagyok” vagy „jó vezető vagyok”, kifejezőbbekre tudja cserélni.
- A könyvben 12 archetípust mutatok be részletesen azzal a céllal, hogy ötleteket tudjon meríteni személyiségbeli jellemvonásai megfogalmazásához.
- Egy sor cselekvést sugalló igét is ajánlok, melyekkel találóbbá, erősebbé és élénkebbé teheti az önéletrajza legfontosabb kifejezéseit.
A Szakmai önéletrajz haladóknak könyv újszerűsége egyrészről abban áll, hogy szakít az interneten jelenleg elterjedt, már idejétmúlt formai elemekkel, és gazdag ötlettárral segíti önt eredményközpontúvá és egyedivé tenni a szakmai önéletrajzát.
A szakmai önéletrajzról én úgy gondolkodom, mint a karrierünk egyik legfontosabb személyes dokumentumáról, nem pedig egy eldobható reklámanyagról. Könyvemmel abban segítem, hogy megmutassa a releváns eredményeit és erősségei egyedi jellegét, amivel végső soron kitűnhet az álláspályázók közül.
Ha eredményközpontú szakmai önéletrajz mellett teszi le a voksát, készséggel állok rendelkezésére személyes konzultáción.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Állás gyorsan
Önéletrajzfotó
Önéletrajz 2020
Önéletrajz jövője
Europass önéletrajz
Angol önéletrajz
Ingyenes önéletrajz készítők
Önéletrajztípus
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu-n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, vagy
ha váltani szeretne, megtalálja az új munkahelyet, vagy karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait.