Állás gyorsan? Hogyan?
Tudom, mit gondol: „Sehogy, mivel csak kapcsolatok útján lehet, azzal pedig nem rendelkezem.”
Ezt én másképpen látom.
Meggyőződésem, hogy be lehet kerülni nagyszerű munkahelyekre álláspályázat útján! Két okból állítom ezt, egyrészről a saját álláskeresési, másrészről a sokéves kiválasztási tapasztalatom alapján.
Többször és több hónapig voltam munka nélkül a szakmai pályafutásom alatt. Az archivált dokumentumaim között még ma is őrzöm azt a több száz önéletrajzot és motivációs levelet, amit cégeknek elküldtem. Elképesztő energiákat fektettem abba, hogy a hirdetésben szereplő elvárásokra szabjam a pályázati anyagom. Két alkalmazotti állásom volt, mindkettőt pályázat útján nyertem el, az egyiket kilenc interjút követően. Utólag úgy gondolom megérte az álláskeresésbe fektetett sok energia.
Szeretnék eloszlatni egy tévhitet a kapcsolatokon keresztül történő álláshoz jutásról. Tény, hogy a cégek szívesen veszik az ajánlásokat, hiszen ezzel csökkenteni tudják a toborzási költségeiket, másrészről biztonságosabbnak érzik az olyan jelölteket, akik ajánlás útján érkeznek. De amikor a végső döntésre kerül a sor, akkor már nem az számít, hogy kit ki ajánlott, hanem az eddig elért eredmények.
A versenyszférában a jól teljesítő jelölteket részesítik előnyben, akik képesek kitermelni a fizetésük többszörösét. Ez az, ami igazán számít!
Számos oka lehet annak, ha nem tud gyorsan visszakerülni az álláspiacra
Lehetséges, hogy
- az eredményei nem derülnek ki egyértelműen az önéletrajzából,
- az erősségei nincsenek összhangban az elvárásokkal, esetleg
- nem beszél idegen nyelvet, vagy
- nem fejleszti magát folyamatosan, de az is lehetséges, hogy
- hagyományos módon keres állást, és egyszerűen csak elmennek ön mellett a lehetőségek.
Az olyan munkaköröknél, ahol túljelentkezés van, a HR-esek első körben azt keresik, kit tudnak kiszelektálni a jelöltek közül (ahelyett, hogy azt vizsgálnák, ki felel meg leginkább a szempontjaiknak).
Az önéletrajz alapján ezt néhány másodperc alatt eldöntik, és arra törekednek, hogy a listájukat kezelhető méretűre csökkentsék. Azok maradnak fent a rostán, akiknek az önéletrajzából azonnal látszódnak az eredményeik és erősségeik, melyek összhangban vannak a cég elvárásaival.
A teendő tehát az, hogy mutassa meg magát! Hogyan? Először is fordítsa befelé a figyelmét, és tegyen szert mélyebb önismeretre. Emlékszik, mit mondtak a delphoi bölcsek? „A jövő befolyásolásához az önismereten keresztül vezet út.” Tárja fel belső értékeit, és mutassa meg a világnak.
A vágyott állás gyorsan az öné lehet
Az alábbiakban három tippet adok ahhoz, hogyan érheti el, hogy az új állás gyorsan összejöjjön.
1. Mélyítse az önismeretét
Meg kell tudni indokolnia, hogy miért önt válasszák, mivel tud hozzájárulni leendő munkaadója eredményességéhez, amivel a többi jelentkező esetleg nem. Ez lehet például iparági vagy versenytársismeret, kiváló nyelvtudás, erős vezetői kompetenciák. Ezeket bizonyára tudja.
Az igazán ütős önéletrajz titka, éppúgy, mint a megnyerő állásinterjú, gyakran a részleteken múlik. Mélyebb önismeretre van szükség ahhoz, hogy túllépve az általánosságokon, megtaláljuk önmagunkban azokat az egyedi jellemzőket, amik eltérnek a megszokottól, és amikkel verhetetlenek leszünk.
Nem utolsósorban, egy mélyebb önismereti vizsgálódás után rápillanthatunk a gyenge oldalunkra is, amiből döntésekre juthatunk az önfejlesztésünkkel kapcsolatosan.
Nem véletlen, hogy a Szakmai önéletrajz haladóknak c. könyvemben egy egész fejezetet szántam az önismeretnek. 12 speciális gyakorlat elvégzésével új részleteket tárhat fel önmagából, melyek alapján átdolgozhatja az önéletrajzát, és alaposan felkészülhet az állásinterjúra is.
2. Mutassa meg eredményeinek és erősségeinek egyedi jellegét
A munkája eredményét nem az határozza meg, hogy hány órát tesz bele, hanem azok az eredmények, amelyeket kivesz belőle!
Az önéletrajzoknak az esetek többségében az eredmények bemutatása a leggyengébb pontja, és az állásinterjúkon is ez okozza a legnagyobb nehézséget. Ha erre jól felkészül, garantáltan versenyelőnyre tesz szert.
Az eredményeket konkrétan kell bemutatni, ami azt jelenti, hogy pontosan meg kell határozni a feladat, tevékenység kimenetét ahelyett, hogy egyszerűen csak annyit ír: „Csökkentettük a selejtek számát”, „Határidőre és pontosan oldottam meg a feladatokat”, „Kimagasló eredményeket értem el az értékesítésben”, „Jó vezetőnek tartom magam”.
Konkrétumot többféleképpen lehet kifejteni, például:
- abszolút értékben (pl. forintban, százalékban, darabszámban, időben),
- fajlagosan (pl. egy főre jutó árbevétel, önköltség, termékmennyiség).
Vannak olyan munkakörök, ahol nehezebb számszerűsíteni az eredményeket. Ezekben az esetekben szövegesen fogalmazzuk meg, amit kiemelésre érdemesnek tartunk. Használhatjuk például az alábbi kifejezéseket:
- „az elvárásoknak megfeleltem”,
- „az elvárásokhoz képest túlteljesítettem”,
- „felettesemtől/ügyféltől azt a visszajelzést kaptam, hogy…”
Eredményeinek és erősségeinek bemutatásához további ötleteket olvashat a Szakmai önéletrajz haladóknak c. könyvemben.
3. Legyen átfogó stratégiája
A hozzám fordulók időnként mesélik, hogy több ismerősüknek is említették, hogy állást keresnek, ill. kérdezték, hogy tudnak-e segíteni. Többnyire semmitmondó válaszokat kaptak, és ráadásul még ők érezték kellemetlenül magukat. A puszta szívességkérés helyett érdemes inkább információkat gyűjteni a cégről, ahol az ismerőse dolgozik.
Megkérdezni, hogy a megcélozni kívánt szakterületen várható-e fejlesztés, új projektek, elég erősek-e a meglévő szakemberek, mennyire leterheltek, milyenek a fizetések, vannak-e nyitott pozíciók? Ha úgy látja, hasznára tudna lenni a cégnek, tanácsot kérhet azzal kapcsolatban, ki az a szakmai vezető, akit érdemes lehet megkeresni a pályázatával.
Teendők
1. Miután elvégezte az önismereti munkát, készítsen eredményközpontú szakmai önéletrajzot, melyben kiemeli a kompetenciabeli erősségeit.
2. Önéletrajzát bővítse Google önéletrajzzá az interneten, a közösségi médiában, és ezzel alapozza meg a személyes márkáját.
3. Válassza ki azokat a cégeket, akiknek szívesen dolgozna és gyűjtsön róluk információt.
4. Közvetlenül vagy ismerősökön keresztül keresse meg a kiválasztott cégeket (LinkedIn). Ha van aktuális álláspályázati kiírásuk, pályázza meg.
5. Minden találkozásban a hétköznapokon lássa meg annak a lehetőségét, hogy információt gyűjt az iparágról, a kiválasztott cégekről, ahol elhelyezkedne.
És egyúttal ragadja meg annak a lehetőségét, hogy kommunikálja, ki ön, miként tudna hasznára válni másoknak, és mit keres annak érdekében, hogy az új állás gyorsan önre találjon.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Eredményközpontú szakmai önéletrajz
Önéletrajz önellenőrző lista
Jó önéletrajz
Személyiség
Vezetői önéletrajz
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás-tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.