Mit tehet vezetőként azért, hogy barátságosan fogadják az új munkatársat?
A munkahelyváltás folyamata az egyik legizgalmasabb és egyben legnehezebb időszaka életünknek. Elhagyni előző cégünket és újra kezdeni a leendő munkahelyen fizikailag, érzelmileg és mentálisan is igénybe vehet bennünket. Természetesen mindenki másképpen éli ezt meg, attól függően, hogy milyen körülmények között, milyen motivációból és mennyire gördülékenyen történik ez a váltás.
Gondolta volna, hogy ebben a folyamatban önnek – mint a leendő vezetőnek – is támogató része lehet?
Ha ön éppen most találta meg az ideális jelöltet a csapatában megüresedett pozícióra, akkor megkönnyebbülhet. Most már csak abban kell bíznia, hogy minden a legjobban alakul majd, és az új csapattag beváltja a hozzá fűzött reményeket. A beilleszkedés gyors és zökkenőmentes lesz, és nem a lámpalázas stresszelés tölti ki, vagy nem közönyös ismerkedésbe fullad az első időszak. Mit tehet azért, hogy ez az új kezdet mindannyiuk számára a legoptimálisabban induljon?
Van három frappáns ötletem, amit ön is alkalmazhat, nem igényel nagy időráfordítást. Csupán egy kis odafigyelés és jó szándék kell hozzá, hogy az új munkatárs motiváltan és bizalommal telten kezdjen a cégüknél.
1. Írjon egy „üdvözlő” e-mailt!
Az interjúzás és az állás elnyerésének örömidőszakát követően általában van egy holt időszak, amikor a régi munkahelytől már búcsúzóban vagyunk, de az új helyen még nem kezdtünk el dolgozni. A legjobb dolog, amivel vezetőként meglepheti az új csapattagot, ha küld neki egy e-mailt, amelyben megírja, hogy mennyire örülnek annak, hogy önöknél fog dolgozni, mert éppen ő az, akit keresnek, és izgatottan várják a közös munka elkezdését.
Az üdvözlőlevélnek nem kell sem hosszúnak, sem bonyolultnak lennie. Mindössze azt az üzenetet kell közvetítenie, hogy szívesen várják, és éppen az ő kvalitásai és személyisége az, amely hasznos és üde színfoltja lesz a csapatnak. Mégis mire jó mindez?
Képzelje el, milyen lenne, ha hasonló helyzetben ön kapna egy ilyen levelet. Egészen biztosan növelné a bizalmát az új főnöke és az új munkahelye iránt. Megerősítené abban, hogy szükség van önre, és hogy várják a csapatban. Elhinné, hogy nem „csak egy új pozíciót töltöttek fel”, hanem a közösség szerves részeként fogadják önt, és azt, amit majd hozzátesz az egészhez. Ha ilyen fogadtatásban lenne része, akkor valószínűleg teljesen másként lépne majd be, és a beilleszkedés is könnyebb volna. Tiszta sor, ugye?
2. Küldjön tájékoztatót a belépési folyamat mikéntjéről!
Egy másik lehetősége, hogy előzetesen bevonja az újonnan érkező csapattagot, ha megismerteti a belépési és a próbaidős folyamattal. Azaz leírja, hogy konkrétan mire számíthat az első néhány hétben.
Ez természetesen attól is függ, hogy mennyire nagy szervezetben dolgoznak, mert lehet, hogy mindez a HR-osztály beillesztési programjának automatikus része. Ha viszont nem az, vagy nem úgy, ahogy ön szerint annak lennie kellene, akkor ön mindenképp csatolhatja ezt az előző pontban javasolt üdvözlőlevélhez. Az új csapattag fogadása és beilleszkedése így biztosan sokkal gördülékenyebb és stresszmentesebb lesz.
3. Ne adjon tanulnivalót, elvégzendő feladatokat belépés előtt!
Talán ön nem alkalmazza, de gyakran előfordul, hogy már a belépés előtt tanulnivalóval látják el az új munkatársat. A cégről, a folyamatokról, a területről, amin majd dolgoznia kell.
Milyen benyomást kelt ez önökről? „Máris kötelesség van, miközben még nem »ketyeg« a munkaidő és a fizetés.” Nem kelt pozitív benyomást. Ráadásul a két munkahely közötti időszak sokkal inkább az elengedés, a lelazítás és feltöltődés ideje. Azért, hogy a jövendő csapattag újult erővel tudjon kezdeni az ön vezetésével: mindent beleadva, motiváltan, lelkesen és kíváncsian. Ilyen munkatársat szeretne?
Akkor felejtse el, hogy – akár csak jó szándékból is – előzetes, feladat jellegű információt küld leendő csapattagjának. Természetesen azt megteheti, hogy leírja, mik lesznek az első teendők és mit várnak el a próbaidő alatt. De ez inkább tájékoztató, semmint kötelező érvényű legyen.
A mai munkaerőpiaci helyzetben, amikor extra erőfeszítést kell tennünk azért, hogy magunkhoz vonzzuk és megtartsuk a legjobb embereket, az új munkatárs fogadásának pozitív gesztusa sokat nyom a latban. Vezetőként is maximálisan ki kell vennünk a részünket ebben.