Hogyan utasítson el jelentkezőt állásinterjút követően?
Ön sem szeret rossz hírt közölni?
Három tipp, hogyan közölje a jelentkezővel, hogy nem őt választották.
Megkönnyebbült miután megtalálták az ideális jelöltet a nyitott pozícióra. Mindannyian, akik a kiválasztásban részt vettek, fellélegeztek: megvan az új csapattag! Ezt a felszabadultságot azonban hamar beárnyékolta annak a gondolata, hogy miképpen utasítsák vissza a többi esélyes és szinte hasonlóan megfelelő jelöltet, akikre mégsem esett végül a választás.
Ha ön a cége jó hírnevéért felelősséget érző vezető, akkor a figyelme kiterjed a kiválasztási folyamatok korrekt lezárására is. Tudja ugyanis, hogy a pályáztatás folyamatának fontos része a lezárás is, minden jelölt felé, akikkel felvették a kapcsolatot.
Sokan nem szeretik, de legfőképpen nem igazán tudják, hogyan kezeljék ezt a helyzetet, és hogyan közöljenek elutasító híreket. Ismerős ez önnek?
Gondolom, abban egyetértünk, hogy a legtöbb pályázóban, aki nem kapta meg az állást, megfogalmazódik a kérdés: „miért nem én?”, Ha arra gondol most, hogy „de hát mi mindenkinek kiküldünk egy megköszönő és értesítő levelet”, csak félig nyugtathatja meg a lelkiismeretét.
Miért nem ajánlott a visszautasítást sablonosan letudni?
Egyrészt mert az együttérzés, tapintat és a szakértelem ezt kívánja. Másrészt sosem tudhatja, mit hoz a jövő, és mikor lehet szüksége esetleg pont egy olyan kvalitású munkatársra a csapatában vagy a cégénél. Nem mindegy hát, hogyan válnak el.
A jó hír az, hogy egy kis figyelemmel simán „nyertes-nyertes” pozícióban búcsúzhat el minden „majdnem befutó”-tól. A következő három praktikus tanács ebben segíti önt.
1. Adjon mielőbb visszajelzést!
Biztos ön is volt már legalább egyszer abban a helyzetben, hogy amikor megpályázott egy állást, úgy érezte, minden a legjobb irányban halad, és szinte biztos volt abban, hogy elnyeri a pozíciót, majd végül hideg zuhanyként érte az elutasítás.
Természetes, hogy a legelső kérdés, ami felmerül ilyenkor bárkiben is, az a „miért?”. Aminek a megválaszolása akár hónapokig is eltarthat, ha a jelölt egyáltalán veszi a bátorságot és (az újabb) fáradságot, hogy konkrétan rákérdezzen. És persze, ha megtisztelik személyére szóló visszajelzéssel.
A karrierút egyik fontos, de nehéz szakasza a vágyott munkakör megpályázása. Erre a folyamatra egy komoly pályázó rendkívül nagy energiabefektetést, sok időt és figyelmet szán. Nem beszélve a várakozás akár több hónapos folyamatos feszültségéről és reménykedéséről.
Miért érdemes erre önnek is figyelnie?
Az, ahogyan ön és a munkahelye kezelik a jelöltek visszautasítását, meghatározó kép önökről mint munkáltatóról. Lehet, hogy pont a „majdnem nyertes befutó” pályázó lesz a legmegfelelőbb jelölt egy jövőbeni újabb pályázat esetén. Nem mindegy, hogy milyen benyomást őriz tehát önökről, a cégükről.
JAVASLAT: Ha a jelölt jó volt – annak ellenére, hogy nem ő lett a kiválasztott –, erősítse meg ebben! Kommunikálja ezt felé, és minél gyorsabban!
2. Építsen a kiválasztási kritériumokra!
Minden pályázati kiírás rövidebb, de inkább hosszabb leírásból áll, tartalmazva a pozíció betöltéséhez szükséges kritériumokat. Lehet a lista bármilyen hosszú, a lényeg az ön szempontjából a fontossági sorrend. Melyik az az öt legfontosabb kritérium, melynek az ideális jelölt mindenképp meg kell hogy feleljen?
Válassza ki ezeket a listából, írja le külön saját magának. Majd ez alapján tekintse át, hogy a jelöltek hogyan felelnek meg ezeknek.
JAVASLAT: Használja ezt a legfontosabb kritériumokat tartalmazó listát, amikor az elutasítás okait kommunikálja a legfontosabb jelölteknek. Így már sokkal konkrétabb, és a jelölt számára is hasznos visszajelzést tud adni.
Például, ha önnek az a legfontosabb kiválasztási szempont, hogy a jelölt a közösségi médiában szerzett gyakorlati tapasztalattal rendelkezzen, akkor hiába felel meg három másik fő szempont szerint, mégsem ő a megfelelő önnek.
Tudassa ezt vele úgy, hogy javasolja neki, ha ilyen területen szeretne elhelyezkedni, fontos, hogy előtte tapasztalatot szerezzen ilyen projektekben.
Mennyire más ilyen formában közölni az elutasítás okát, mint a sztenderd „Nagyon sok ígéretes jelölttel találkoztunk, köztük önnel is. Ezúttal azonban, nem önre esett a választásunk” típusú válasz.
Előfordulhat, hogy nem tudja egyértelműen hozzárendelni a preferencialistához a jelölt teljesítményeit. Mit tehet ilyenkor? Az a legkorrektebb, hogy ha ezt is közli a jelölttel.
Például: „Megfelelő volt a felkészültsége a munkakörre. Nagyon jó benyomást tett rám, de összességében nem kaptam egy olyan képet önről, ami meggyőzött volna arról, hogy az adott pozíció betöltésére ön a legmegfelelőbb jelölt.”
3. Tartson fenn kapcsolatot az ígéretesnek tűnő jelöltekkel!
Ha egy jelölt nagyon tetszett önnek, de mégsem ő volt a legmegfelelőbb, ne hagyja eltűnni őt az álláspiac rengetegében. Az is lehet, hogy épp egy másik pozícióra ő lenne majd a legalkalmasabb, amire most éppen nincs felvétel. Ebben az esetben is célszerű, ha valamilyen formában kapcsolatot tart fenn az illetővel. Kommunikálja felé mindezt, majd tegye meg a konkrét lépéseket.
JAVASLAT: A legegyszerűbb formája annak, hogy kapcsolatban maradjon egy később még potenciális jelölttel, ha küld a számára egy Linkedin meghívót, vagy egy másik lehetőség, hogy meghívja egy nyitott rendezvényükre.
A lényeg, hogy sohasem tudhatja, mit hoz a jövő, mikor lesz szüksége éppen arra az emberre, akit most épp csak pár lépés választott el attól, hogy munkatársa legyen.
Egy kis időráfordítással, figyelemmel és tervezéssel talán épp azokat a jelölteket nyeri meg most magának, akikkel bár rossz hírt kell közölnie, de legközelebb éppen ők lesznek a nyertesek, és az ön, a cége és közös jövőjük számára a legmegfelelőbbek.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
GDPR HR
Agilis személyiség felismerése
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Matematikai és közgazdasági tanulmányokat végeztem. MBA diplomámat a Case Western Reserve Universityn szereztem. Vezetőkkel és gyakorlott szakemberekkel dolgozom együtt, akiket készségeik fejlesztésében és karrierjük előmozdításában segítem.
3 érv, ami miatt érdemes tőlem interjútechnikát tanulni:
- Készségértékelő Központokat (AC) vezettem vezetőknek évekig, miközben nagy gyakorlatra tettem szert interjúvezetőként a kompetenciaalapú kérdések alkalmazásában.
- Évek óta tanítom a kompetenciaalapú interjútechnikát, melynek elsajátítását állásinterjú felvételek elemzésével és egy állásinterjú-vezetés munkafüzettel segítem, ami az elméleten kívül különböző segédanyagokat is tartalmaz, pl. kompetenciaprofil és interjúprotokoll mintákat.
- Az Állásinterjú haladóknak c. könyv írója vagyok, amely 150 állásinterjú-kérdést és 250 mintaválaszt tartalmaz. Nem csak álláskeresőknek segít az interjúra való felkészülésben, hanem interjúvezetőként is profitálhat belőle.
Ha kérdése van a Kompetenciaalapú interjútechnika tréninggel kapcsolatban, kérem hívjon bátran a 70 6363 538-as telefonszámon, vagy írjon a kranitz.eva@allasinterjutechnika.hu e-mail címre.