Milyen kérdésekre számítson a telefonos előszűrésen?
Ki ne ismerné az érzést álláskeresés közben, amikor egyszer csak megcsörren a telefon, egy ismeretlen szám keres, és a vonal végén felcsendül az ígéretes mondat: „Az … állással kapcsolatban keresem, megkaptuk a jelentkezését, aktuális még?”
A mai világban, ahol egy-egy állásra több tucat, ha nem száz jelentkezés is beérkezhet, a toborzók előszeretettel alkalmazzák a telefonos előszűrést, hogy leszűkítsék azoknak a jelölteknek a listáját, akiket érdemesnek tartanak személyes interjúkra és további körökre a jelentkezés folyamatában.
Ezeknek az előszűrő interjúknak a legfontosabb célja, ahogy a nevük is mutatja, hogy kiszűrjék az olyan jelölteket, akik ígéretesnek ígérkeznek az önéletrajzuk és más pályázati anyagaik alapján. A telefonos előszűréseken tehát nagyon is sok múlik. Röviden összegyűjtöttem, milyen témákban, milyen telefonos állásinterjú kérdések hangozhatnak el.
Az ember az önéletrajz mögött
Telefonos előszűrést nagyon gyakran HR-es kollégák, toborzási-kiválasztási specialisták végeznek, nem pedig a vezető, aki épp a csapatába keres új harcost. Ez azt jelenti, hogy nem feltétlenül a szakmánk legnagyobb szakértője ül majd a vonal másik végén, és azt is, hogy inkább az emberre, és a motivációjára kíváncsiak, semmint a szakmai tapasztalatra. Az önéletrajzunk persze ott lesz a kezük ügyében – így biztosra kell mennünk, hogy valami többet, valami extrát adjunk a telefonos beszélgetésen.
Múlt, jelen, jövő
Biztos elhangzik majd a kérés, hogy mutatkozzunk be, foglaljuk össze röviden a tapasztalatainkat. Az egyszerűség kedvéért ehhez a jelenből induljunk (hol tartunk most), térjünk ki röviden és a megpályázott szerephez viszonyítva relevánsan a múltunkra, majd számoljunk be róla, hogy milyen elképzeléseink vannak a megpályázott szervezeti szerepre és jövőre nézve.
Eredmények, kompetenciák
Számítsunk kérdésekre az elért eredményeinkkel és a kompetenciabeli erősségeinkkel kapcsolatban is, amelyek segítettek abban, hogy jól teljesítsünk. Ez segíthet az interjúvezetőnek felmérnie a kompetenciáinkat (értem ezen a szakmai tudásunkat, képességeinket, készségeinket, hozzáállásunkat, tulajdonságainkat).
Illeszkedés a csapatba, szervezetbe
A megfelelő jelöltet a megfelelő csapatban, a megfelelő vezetőhöz elhelyezni igazi művészet. Éppen ezért érdemes elgondolnunk azon, hogy milyen csapatban, milyen vezetővel tudunk igazán jól együttműködni, és őszintén válaszolni az erre irányuló kérdésekre is. Használjunk akár korábbi vezetői példákat is, az interjúztató így meg tudja majd állapítani, vajon sikeresen tudunk-e illeszkedni az új munkakörbe hosszú távon. Hasonlóan jól jelezheti előre a hosszú távú beválásunkat, ha összeillenek a szakmai terveink és céljaink a pozíció kínálta lehetőségekkel.
Motiváció
Számítsunk a motivációnkra irányuló kérdésekre is: Mi motiválja arra, hogy váltson? Mit keres a következő munkahelyén? A motivációink és elvárásaink tisztázásával mi is és az interjúztató is jobban tudjuk majd megítélni, hogy valóban ez-e a következő reális lépés a karrierünkben.
Cégről, szervezeti kultúráról
A jó jelölt nemcsak az elvárt szervezeti szerepre alkalmas, de a cég iránt is komoly érdeklődést mutat – vagy legalábbis elvégezte a házi feladatot, és tud válaszolni olyan kérdésekre, mint „Mit tud a cégről?”. Ehhez érdemes megismerni, hogy milyen irányba tart a cég, milyen a szervezeti kultúra, milyenek a vezetők, és persze képbe kerülni az aktualitásokkal is.
Miértek
A nagy miértekre is érdemes felkészülnünk: az interjúvezető megkérdezheti, miért pont az adott céghez jelentkezett, vagy éppen miért lennénk mi a tökéletes jelöltek.
Szerintem az őszinteség a legfontosabb, de érdemes odafigyelnünk arra, hogy időnként az őszinteséget is jól kell csomagolni. A legfontosabb itt is, hogy előzetesen végiggondoljuk a válaszainkat. Minél tisztábban, minél egyszerűbben tudunk válaszolni – legyen szó akár munkahely- vagy nagyobb ívű karrierváltásról –, annál nagyobb az esélye, hogy jól sikerül a beszélgetés.
A telefonos előszűrés kérdései
A következő kategóriába azok a kérdések kerültek, amelyek inkább a jelentkezés és az ön körülményeire vonatkoznak. Gyakran kíváncsi az interjúztató arra, hol hallott a lehetőségről. Egyrészt, hogy rálátást kapjon, mennyire működnek a hirdetési felületek, honnan érkeznek be a jelöltek, másrészt pedig azért, mert akár szeretjük, akár nem, az ajánlások és személyes ismeretségek előnyt jelenthetnek. Éppen ezért, ha van közös ismerősünk (derítsük ki a közösségi médiából), bátran említsük meg a nevét.
Kérdésként merülhet még fel a fizetési elvárás – időt spórolhatunk meg magunknak és az interjúztatónak is, ha őszintén felelünk. Érdemes sávban megadni az elképzelésünket, és alaposan informálódni (akár interneten, akár ismerősi körben) a reális fizetési összegekről. Ajánlom ehhez a Fizetések cikkem, amelyet időről időre aktualizálok.
Ugyanilyen fontos lehet, ha a pozíció miatt költöznünk kellene, és az ezzel kapcsolatos hajlandóságunkra kérdez rá az interjúztató. Itt is kézenfekvő az őszinteség – már csak azért is, mert gyakran a mobilitást igénylő feladatkörnél tárgyalási alap lehet a költözés támogatása, vagy éppen a távmunka lehetősége.
Ugyanilyen fontos a kezdés időpontjának tisztázása. Ha a munkakört sürgősen be kell tölteni, nem biztos, hogy a két hónapos felmondási határidőt meg tudják majd várni az új munkáltatónál. De az is lehet, hogy ha időben tud róla az interjúztató, akkor hajlandóak várni, ha önben látják a tökéletes jelöltet.
Saját kérdések a telefonos előszűrésen
Ahogy egy személyes állásinterjúnál is nagyon fontos, úgy itt is számíthatunk rá, hogy az interjúztató a beszélgetés végén teret ad majd nekünk a saját kérdéseinkre. Ehhez is javasoljuk az előzetes felkészülést, annak végiggondolását, hogy mi is fontos nekünk egy feladatkörben, amiről nem szólt a hirdetés. És persze, ha nem került eddig a pontig szóba, hogy milyen következő lépésekre lehet számítani a kiválasztási folyamatban.
Haladó tipp: érdemes az egész beszélgetés közben jegyzetelni, és ha bármilyen gondolat megragadta a figyelmünket, abból további kérdéseket megfogalmazni.
Sosem tudhatja, mikor csörren meg a telefonja álmai állásának előszűrő interjújával. Érdemes minden állásjelentkezés során előre készülni a telefonos előszűrésre, és úgy hozzáállni, mintha ez lenne az egyetlen lehetőségünk, hogy megnyerjük magunknak az ideális munkát. Szerencsékre az internet a legnagyobb szövetségesünk lehet ebben a felkészülésben. Egy keresésre cikkek százai várják, hogy meséljenek az álláskeresés fortélyairól.
Ajánlom önnek a szakmaioneletrajz.hu, ONELETRAJZSABLON.HU, karriervaltas.hu és oldalakat, amelyeken található írások segítségével alaposan fel tud készülni a munka- vagy nagyobb ívű karrierváltás minden fontos lépésére.
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Hogyan beszéljen az állásinterjún arról, hogy a Covid miatt bocsátották el?
Vállalati kultúra
Videó állásinterjú
Telefoninterjú tippek
Telefonos előszűrés
Hagyományos önéletrajz
Állás gyorsan
5 állásinterjúvezető típus
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás tanácsadással foglalkozom. Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében: www.vezetofejlesztes.hu
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában: szakmaioneletrajz.hu
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben: allasinterjutechnika.hu
ha váltani szeretne, megtalálja az új munkahelyet, vagy karrierirányt: karriervaltas.hu, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait.