Milyennek kell lennie egy jó önéletrajzfotónak?
Először is azt érdemes tisztázni, hogy kell-e egyáltalán fotó az önéletrajzunkba. Az én álláspontom nagyon egyszerű, ha kérnek fotót, akkor küldjünk. Ha nem kérnek, akkor döntsük el, hogy küldünk, vagy sem.
A fotóval kapcsolatos ellenérv szokott lenni, hogy diszkriminációra ad okot. Évekkel ezelőtt készült az USA-ban egy felmérés, melynek eredménye szerint a kiválasztást végzők hajlamosak elfogultságra a fotó láttán, és ezért javasolják, hogy inkább ne mellékeljünk fotót.
Szerintem nincs akkora jelentősége az önéletrajzfotónak, mint ahogyan azt egyesek túldimenzionálják. Nem az önéletrajzfotón múlik ugyanis, hogy állást ajánlanak nekünk, vagy sem.
Sok interjút vezettem, és még több önéletrajzot láttam. Számtalan esetre emlékszem, amikor nem ismertem fel a jelöltet, hiába küldött fotót, vagy sokkal megnyerőbbnek találtam életben, mint azt a fotóról gondoltam volna. Hamar megtanultam, hogy ha a fotó alapján döntenék arról, hogy kit hívok be interjúra, akkor alkalmas jelentkezőket veszítenék el. Minden gyakorlott interjúvezető tudja, hogy egy fotó alapján kockázatos messzemenő következtetéseket levonni.
Nézzük ezt a kérdést egy másik oldalról. Tegyük fel: közel vagyunk az 50-hez, a munkaadó azonban 40 éves kor alatti jelentkezőt preferál, amiről nyilván nincs tudomásunk. Csatolunk egy fotót, ami alapján (és az önéletrajzadataink alapján is) 40 pluszosnak gondolnak bennünket. Nem hívnak be állásinterjúra. Kis csalódás, de túléljük.
A másik verzió: nem csatolunk fotót, így nem derül ki a korunk (tegyük fel: az önéletrajzadatok alapján sem). Ránk keresnek a közösségi médián, és találnak pár fotót, adatot. Tegyük fel, ezekből se derül ki semmi ránk nézve „terhelő”. Behívnak bennünket interjúra, örülünk, készülünk, reménykedünk, majd jó nagyot csalódunk, amikor megkapjuk az értesítést: „mást választottak”.
Lássuk be, hogy amit az önéletrajzfotónkkal palástolni akarunk, az előbb-utóbb úgyis kiderül.
Milyen legyen a fotónk, ha úgy döntünk, hogy elküldjük?
A jó önéletrajzfotó olyan, mint egy igazán jó, retusált igazolványkép. Tekintsünk rajta előre, mosolyogjunk. Legyen a háttér semleges, és csak annyit mutassunk magunkból, ami feltétlenül szükséges.
Az a legjobb, ha úgy nézünk ki, mint a valóságban, amikor a legjobb formánkat hozzuk. Azaz, ahogyan az interjún, vagy adott esetben majd a munkahelyen megjelenünk. Ha szemüvegesek vagyunk, akkor a fotón is legyünk azok, ha szakállasok, akkor a fotón is viseljünk szakállt.
Az ONELETRAJZSABLON.HU sablonjaiban található fotókat tekintheti iránymutatásnak ahhoz, hogy milyen egy jó önéletrajzfotó.
Minden jót kívánok az állástaláláshoz!
TOVÁBBI ÍRÁSOK
Értékelő központ
Önéletrajzfotó
Fizetések
Bértárgyalás állásinterjún
Önéletrajz 2020
Karrier tanácsadó
Automatizált önéletrajzszűrés
Önéletrajz jövője
KRÁNITZ ÉVA, MBA
Vezetőfejlesztéssel és karrierváltás-tanácsadással foglalkozom.
Vezetői karrierje építésével, munkahely- és karrierváltással kapcsolatos témákban fordulhat hozzám.
Amiben számíthat rám:
vezetői karrierje építésének minden tekintetében, bővebben a www.vezetofejlesztes.hu -n,
professzionális és versenyképes álláspályázati anyag összeállításában, bővebben a www.szakmaioneletrajz.hu -n,
állásinterjúra, értékelő központra vagy bértárgyalásra való felkészülésben, bővebben a www.allasinterjutechnika.hu -n
ha váltani szeretne, megtalálja az új karrierirányt, és megtegye azokat a lépéseket, amelyekkel eléri a céljait: www.karriervaltas.hu.